Darmowe edytory grafiki bitmapowej online – Sumo Paint i Pixlr

Dwa narzędzia przeglądarkowe (online), które umożliwiają darmową edycję obrazów (bitmap). Jesteś ciekaw, kto zwycięży w boju? Zobacz nasze porównanie Sumo Paint i Pixlr.

Pierwsza rzecz, która od razu rzuca się w oczy, to język działania narzędzia. W przypadku Pixlr jest to język polski, co na pewno daje mu dużego plusa od wielu użytkowników. Sumo Paint automatycznie włącza się w języki angielskim, jednak możemy zmienić go na nasz ojczysty język. W Sumo Paint mamy od razu wyciągnięte więcej narzędzi po lewej stronie, a po prawej stronie paletę barw, co usprawnia działanie. Osoby, które miały styczność z profesjonalnymi programami graficznymi od razu zauważą podobieństwo Sumo Paint do Photoshopa.

Teraz przyjrzyjmy się dodawaniu elementów. Pixlr umożliwia dodanie klasycznych figur: prostokąt z ostrymi krawędziami, z zaokrąglonymi krawędziami i koło. Oczywiście nie ma problemów z wypełnieniem i uzupełnieniem. Sumo Paint daje nam w tej kwestii większe możliwości. Nie tylko proste figury, ale również gwiazdy, niepełne okręgi i nieokreślone kształty. Pasek zarządzania rysowaniem figur w obu przypadkach znajduje się w na górze.

Kolejne narzędzia chętnie używane przez internautów, czyli filtry. Sumo Paint ma ich o wiele więcej i są one podzielone na kategorie, które rozwijają się po prawej stronie, natomiast w Pixlr jest dostępne mniej filtrów, jednak wszystkie mamy od razy widoczne, po najechaniu na zakładkę „Filtr”. Są one podzielone na kategorie i oddzielone delikatnymi kreskami. Jak widać, w kwestii filtrów oba programy mają plusy. Sumo Paint daje większe możliwości, Pixlr jest bardziej przejrzysty.

porownanie filtrow2

Edycja niewielkich plików nie przysparza problemów programom. Przetestowaliśmy również działanie opisywanym programów na dużych obrazach, wykorzystaliśmy zdjęcie o wielkości 5298×3761 pikseli. W Pixlr potrzebne było kilka chwil, aby filtr kalejdoskop się załadował, natomiast podczas korzystania z Sumo Paint musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ trwa to o wiele dłużej. Przy mniejszych wielkościach plików filtr kalejdoskop działa w szybko zarówno w Pixlr, jak i Sumo Paint. Podczas stosowania rozmycia Gausa na dużych plikach w obu programach nie było większych problemów.

Teraz pora przyjrzeć się czcionkom… Podobnie jak przy filtrach, znowu Sumo Paint ma ich więcej, jednak trzeba przyznać, że Pixlr ma wystarczającą ilość czcionek dla klasycznego użytkownika. Sumo Paint ma wiele wersji jednej czcionki. To bardziej udogodnienie dla osób, które zawodowo zajmują się grafiką.

Sumo Paint pozwala na zapisania plików w chmurze i na dysku Twojego komputera w formacie SUMO, PNG i JPG, podczas gdy Pixlr daje możliwość zapisu obrazu w JPG, PNG, BMP, TIFF i PXD.

formaty

Podsumowując, oba narzędzia są bezpłatne i pozwalają na wykonanie podstawowych działań: wykadrowanie, zastosowanie filtrów, dodanie nowych elementów, dodanie tekstu, czy stworzenie własnej grafiki. Zdecydowanie Sumo Paint zapewnia większe możliwości niż Pixlr. Jednak Pixlr daje nam wszystkie podstawowe opcje do szybkiej obróbki zdjęć. Który program jest lepszy? Przetestuj i zdecyduj sam!