Janvas 3.0.0 – edytor do grafiki wektorowej

Janvas 3.0.0 edytor do grafiki wektorowej, który możemy otworzyć w przeglądarce internetowej. Pozwala zarówno edytować grafikę, jak i stworzyć ją od zera. Zobacz, co ma do zaoferowania!

Na samym początku warto wspomnieć, że na stronie janvas.com są zamieszczone informacje dotyczące korzystania z poszczególnych narzędzi, opisy paneli, a także są dostępne tutorialne, na którym zobaczymy, jak korzystać z edytora do grafiki wektorowej. Więc nikt nie będzie miał problemów, żeby posłużyć się nim, nawet jeśli nigdy nie korzystał z programów graficznych.

Janvas bez problemu działa na przeglądarce internetowej i już teraz mogę napisać, że układ narzędzi jest intuicyjny. Wszystkie z nich są „pod reką”, dzięki czemu szybko możemy namierzyć to, z którego aktualnie chcemy skorzystać. Na górnej części ekranu od razu widzimy, czym możemy działać. Oczywiście nie brakuje klasycznych opcji jak przesuwanie, zaznaczenie, rysowanie, wstawianie figur i tekstu, zarządzanie warstwami. Do ciekawszych opcji należy odbicie lustrzane względem osi X albo Y za pomocą jednego przycisku, a także lokalizacja obiektów. Można je błyskawicznie wyrównać do górnej, czy dolnej krawędzi, ale również wyrównać każdy obiekt do środka w poziomie czy w pionie. Przydatne narzędzie, jeśli zależy nam na idealnym rozmieszczeniu napisów.

wyrownanie obiektow

Panel po prawej stronie pozwala nam zarządzać rozmiarami powierzchni roboczej zarówno poprzez wpisane własnych wymiarów, jak i wybranie klasycznych wymiarów. Ciekawą opcją jest tutaj również ustawienie wartości, o jaką mają się przesuwać obiekty, jeśli posługujemy się strzałkami na klawiaturze. Gdy wymagamy precyzji, po prostu zmniejszamy tę wartość. Gdy pracujemy na obiekcie, to w tym samym panelu po prawej stronie pojawia się opcje dotyczące jego edycji, czyli rozmiar, pozycja, stopień obrotu, grubość ramki, zmienić wypełnienie, stopień przeźroczystości, a nawet dodać URL.

Janvas pozwala stworzyć nam nowy dokument w rozszerzeniu SVG. Otworzyć pliki z dysku Google. Zapisać pliki na dysku Google w formacie HTML, a także wygenerować pliki w rozszerzeniach PNG, JPG, SVG.

zapis pliku

Podsumowując Janvas jest sam w sobie intuicyjny i prosty w użytkowaniu. Dodatkowo producent zapewnił również szereg opisów i tutoriali, więc nikt z nas nie będzie miał problemów z obsługą tego programu graficznego. Wszystkie podstawowe wymagania spełnia. Dla osób, które nie zajmują się na co dzień grafiką wektorową, jest to fajna alternatywa, żeby stworzyć jednorazowo projekt. Jednak dla osób, które zawodowo pracują z taką grafiką, ten program nie da takich możliwości jak pełnowymiarowe wersje działające na dysku komputera. Przy pracy na dużych plikach wersja przeglądarkowa nie dam nam komfortu pracy.