Method Draw – darmowy edytor do grafiki wektorowej

Kolejny edytor do grafiki wektorowej, który działa na przeglądarce internetowej, czyli Method Draw. Co tym razem przykuło uwagę? Przekonaj się sam!

Method Draw intuicyjnością użytkowania przypomina YouiDraw, o którym już pisałam. Jednak nie jest to w tak dużym stopniu artystyczny edytor.

I klasycznie zaczynam od panelu. Gdy pracujemy na obiekcie, to po prawej stronie pojawia się panel, który widzicie poniżej. To co jest najfajniejsze, to że przesunięcie paska na kwadratach powoduje zmianę poszczególnych wartości, czyli położenia względem osi X i Y, obrotu, przeźroczystości i ostrości, a także rodzaju linii i jej grubość. Takie rozwiązanie oszczędza nam wielokrotnego klikania, możemy błyskawicznie zmienić wymienione parametry. Nie zabrakło również wyrównania obiektów do poszczególnych płaszczyzn.

panel

Lewy panel nie daje nam ogromnych możliwości, jednak tutaj znajdziemy wszystkie podstawowe narzędzia. Zaznaczenie, ołówek, dodawanie obiektów, tekstu i zmiana kolorów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje trzecia opcja od góry, która pozwala na rysowanie nietypowych kształtów łącznie z wyginaniem jej krawędzi. Daje naprawdę duże możliwości graficzne. Dodatkowo w bazie edytora znajduje się duża ilość gotowych kształtów, które możemy wstawić do naszej grafiki. Warto również wspomnieć, że każdy narysowany lub dodane przez nas obiekt możemy dowolnie edytować pod względem kształtu, wystarczy kliknąć na niego dwa razy lewym przyciskiem i pojawią się punkty na krawędzi obiektu. A co z nimi zrobimy, to już kwestia naszej wyobraźni.

panel2

Na samym dole znajduje się niewielka paleta z barwami, które przechodzą w siebie jak kolory tęcze, co również jest wygodne, przynajmniej dla mnie. Jedynym minusem jest to, że kwadraciki są naprawdę małe, więc nie zawsze wybierzemy to, co chcemy.

Na koniec opcje zapisu, czyli możliwość zachowania naszego dzieła w formacie SVG i eksporcie do PNG.

To trzeci edytor do grafiki wektorowej, które opisuje i każdy z nich jest inny. Method Drwa wyróżnia się ogromną ilością elementów graficznych w bazie, więc nie musimy ich rysować. Co jest dla nas ułatwieniem. Jednak nie ma co się oszukiwać, to narzędzie do zabawy albo jednorazowego przygotowywania grafiki wektorowej. Dla profesjonalistów nie będzie najwygodniejszym rozwiązaniem.